Vishay/Dale RLR07C3000GSRE6
RLR07C3000GSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3000GSRE6
Brief Description
RES 300 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3000GSRE6.pdf
Availability of RLR07C3000GSRE6
QUANTITY
RLR07C3000GSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3000GSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C3000GSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3000GSRE6
Related LinksRLR07C3, RLR07C3000GSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3000GSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C3000GSRE6
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
MODULE POWER 25A 600V SCR BRIDGE datasheet.pdf
IC TXRX RF 2.4GHZ 32-QFN datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.8A 35 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 146VWM 258VC AXIAL datasheet.pdf
IP CORE ETH PCS 10GBE ORLI10G datasheet.pdf
IC FPGA 168 I/O 324FBGA datasheet.pdf
RES 40.04K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL WDU 2.5/TC/B datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT PIN datasheet.pdf