Vishay/Dale RLR07C3001GPRSL
RLR07C3001GPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3001GPRSL
Brief Description
RES 3K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3001GPRSL.pdf
Availability of RLR07C3001GPRSL
QUANTITY
RLR07C3001GPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3001GPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C3001GPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3001GPRSL
Related LinksRLR07C3, RLR07C3001GPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3001GPRSL Details Description
Related parts for RLR07C3001GPRSL
CONN HEADR BRKWAY .100 06POS STR datasheet.pdf
FILTER POWER LINE RFI STUD 20A datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 54HTSSOP datasheet.pdf
H48-6C SHEET 320X320X10MM W/ADH datasheet.pdf
IC MICRO RESET CIRCUIT SOT23-3 datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR TPS65281 datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 5.11 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 12.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf