Vishay/Dale RLR07C3003FSR36
RLR07C3003FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3003FSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 300K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3003FSR36.pdf
Availability of RLR07C3003FSR36
QUANTITY
RLR07C3003FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3003FSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C3003FSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3003FSR36
Related LinksRLR07C3, RLR07C3003FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3003FSR36 Details Description
Related parts for RLR07C3003FSR36
FUSE DRWR FOR PWR MOD X-SAFE 2PL datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
LED YELLOW DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES 10 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
POWERLINE CHOKE 3X1.8MH 18A datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
24 BIT 192KHZ AV RECEIVER ON A CHIP IC datasheet.pdf