Nichicon LGG2P821MELB30
LGG2P821MELB30 picture photo
Mfg. Part Number
LGG2P821MELB30
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 220V SNAP
Datasheet Download
LGG2P821MELB30.pdf
Availability of LGG2P821MELB30
QUANTITY
LGG2P821MELB30 Order Process
Ship out your order
Specifications of LGG2P821MELB30
Internal Part NumberEIS-LGG2P821MELB30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating220V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.85A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGG2P821MELB30
Related LinksLGG2P82, LGG2P821MELB30 Datasheet, Nichicon Distributor
LGG2P821MELB30 Details Description
Related parts for LGG2P821MELB30
IC FPGA 249 I/O 324FBGA datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A .156 10POS 30AU datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 100MA 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC DUPLEX 6' datasheet.pdf
FUSE 1100A 690V 2BKN/65 AR UC datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 46.6VC SMA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf