Vishay/Dale RLR07C3160FPR36
RLR07C3160FPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3160FPR36
Brief Description
RES 316 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3160FPR36.pdf
Availability of RLR07C3160FPR36
QUANTITY
RLR07C3160FPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3160FPR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C3160FPR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3160FPR36
Related LinksRLR07C3, RLR07C3160FPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3160FPR36 Details Description
Related parts for RLR07C3160FPR36
DIODE VAR CAPAC 30V 12PF SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST 15A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.4V 0.3A 4WLCSP datasheet.pdf
7W 5V DC INPUT 8.4-36V datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 3.81MM BLACK datasheet.pdf