Vishay/Dale RLR07C3164FMRSL
RLR07C3164FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3164FMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.16M OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3164FMRSL.pdf
Availability of RLR07C3164FMRSL
QUANTITY
RLR07C3164FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3164FMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C3164FMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3164FMRSL
Related LinksRLR07C3, RLR07C3164FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3164FMRSL Details Description
Related parts for RLR07C3164FMRSL
RES 82K OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.079 30 POS datasheet.pdf
IC MODULE DC-DC NANO 1A 8PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 0.35MM SMD GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 1.25MM 7POS SMD R/A TIN datasheet.pdf