Vishay/Dale RLR07C3164FPRSL
RLR07C3164FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3164FPRSL
Brief Description
RES 3.16M OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3164FPRSL.pdf
Availability of RLR07C3164FPRSL
QUANTITY
RLR07C3164FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3164FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C3164FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3164FPRSL
Related LinksRLR07C3, RLR07C3164FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3164FPRSL Details Description
Related parts for RLR07C3164FPRSL
IC RESET MONITOR 4.63V SOT23B datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA SOT23-3 datasheet.pdf
IC VIDEO SWITCH 17IN/5OUT QFH-80 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED ORANGE 2SMD datasheet.pdf
PNL MNT RED QUICK CONNECT datasheet.pdf
INSERT FEMALE 16POS+1GND SCREW datasheet.pdf
CRYSTAL 26.00 MHZ 8.0PF SMD datasheet.pdf