Vishay/Dale RLR07C3242FRRE6
RLR07C3242FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3242FRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 32.4K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3242FRRE6.pdf
Availability of RLR07C3242FRRE6
QUANTITY
RLR07C3242FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3242FRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C3242FRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)32.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3242FRRE6
Related LinksRLR07C3, RLR07C3242FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3242FRRE6 Details Description
Related parts for RLR07C3242FRRE6
CAP MICA 470PF 5% 100V 1812 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 11 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
LED T1 RED 635NM RA ASSY datasheet.pdf
RES 388K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
2.54MM SRSW TH 30CKT datasheet.pdf