Vishay/Dale RLR07C3901GMRSL
RLR07C3901GMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3901GMRSL
Brief Description
RES 3.9K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3901GMRSL.pdf
Availability of RLR07C3901GMRSL
QUANTITY
RLR07C3901GMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3901GMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C3901GMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3901GMRSL
Related LinksRLR07C3, RLR07C3901GMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3901GMRSL Details Description
Related parts for RLR07C3901GMRSL
CONN SPRING 62POS DUAL .350 SMD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.4V SNT-4A datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN MINI UHF JACK 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS W/SKT CRIMP datasheet.pdf