Vishay/Dale RLR07C3242FSRE6
RLR07C3242FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3242FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 32.4K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3242FSRE6.pdf
Availability of RLR07C3242FSRE6
QUANTITY
RLR07C3242FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3242FSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C3242FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)32.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3242FSRE6
Related LinksRLR07C3, RLR07C3242FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3242FSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C3242FSRE6
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 36POS datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf