Vishay/Dale RLR07C3403FRBSL
RLR07C3403FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3403FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 340K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3403FRBSL.pdf
Availability of RLR07C3403FRBSL
QUANTITY
RLR07C3403FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3403FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C3403FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)340k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3403FRBSL
Related LinksRLR07C3, RLR07C3403FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3403FRBSL Details Description
Related parts for RLR07C3403FRBSL
CUSTOM COVER 2-TYPE 505 ISG datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 20POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 22.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
SPLIT CABLE ADD KIT FOR 2178-L/S datasheet.pdf
CAP FILM 390PF 1% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
HE.24.BU.C.B 25-48 datasheet.pdf
330UF 50V 10X20MM 125C 3000H datasheet.pdf