Vishay/Dale RLR07C34R8FPBSL
RLR07C34R8FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C34R8FPBSL
Brief Description
RES 34.8 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C34R8FPBSL.pdf
Availability of RLR07C34R8FPBSL
QUANTITY
RLR07C34R8FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C34R8FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C34R8FPBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)34.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C34R8FPBSL
Related LinksRLR07C3, RLR07C34R8FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C34R8FPBSL Details Description
Related parts for RLR07C34R8FPBSL
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf