Vishay/Dale RLR07C35R7FRRSL
RLR07C35R7FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C35R7FRRSL
Brief Description
RES 35.7 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C35R7FRRSL.pdf
Availability of RLR07C35R7FRRSL
QUANTITY
RLR07C35R7FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C35R7FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C35R7FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)35.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C35R7FRRSL
Related LinksRLR07C3, RLR07C35R7FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C35R7FRRSL Details Description
Related parts for RLR07C35R7FRRSL
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOD323 datasheet.pdf
BAG 4150 METAL IN 3MIL 11X15 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 22PF 50V 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG BLK SHLD 100' datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf