Vishay/Dale RLR07C3600GRRSL
RLR07C3600GRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3600GRRSL
Brief Description
RES 360 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3600GRRSL.pdf
Availability of RLR07C3600GRRSL
QUANTITY
RLR07C3600GRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3600GRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C3600GRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3600GRRSL
Related LinksRLR07C3, RLR07C3600GRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3600GRRSL Details Description
Related parts for RLR07C3600GRRSL
SIDACTOR BI 120V 150A DO214 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 205MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
RES MO 1W 6.81K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V TSOT23-6 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
COUNTER LED 4 CHAR 115V PANEL MT datasheet.pdf
2MM LATCH/EJECT HEADER 20 CONTAC datasheet.pdf