Vishay/Dale RLR07C3600GSB14
RLR07C3600GSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3600GSB14
Brief Description
RES 360 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3600GSB14.pdf
Availability of RLR07C3600GSB14
QUANTITY
RLR07C3600GSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3600GSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C3600GSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)360
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3600GSB14
Related LinksRLR07C3, RLR07C3600GSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3600GSB14 Details Description
Related parts for RLR07C3600GSB14
IC REG LDO 1.6V/2.9V 10MLF datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC Z80 SIO/3 CMOS 10MHZ 44LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 510MA 900 MOHM TH datasheet.pdf
IC FPGA 256K FLASH 256FPBGA datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.4A SOT223 datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf