Vishay/Dale RLR07C3602GSRE6
RLR07C3602GSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3602GSRE6
Brief Description
RES 36K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3602GSRE6.pdf
Availability of RLR07C3602GSRE6
QUANTITY
RLR07C3602GSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3602GSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C3602GSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3602GSRE6
Related LinksRLR07C3, RLR07C3602GSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3602GSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C3602GSRE6
DIODE ZENER 4.3V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CORD ESD ECONO 6'COILED 4MM SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC LASER DIODE DVR 2.5G 32-MLF datasheet.pdf
NON PLUG-INLOW TEMP VERS SIDE datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 68MM datasheet.pdf
23+23 DIL HORIZ SOCKET datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf