Vishay/Dale RLR07C3650FSBSL
RLR07C3650FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3650FSBSL
Brief Description
RES 365 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3650FSBSL.pdf
Availability of RLR07C3650FSBSL
QUANTITY
RLR07C3650FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3650FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C3650FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)365
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3650FSBSL
Related LinksRLR07C3, RLR07C3650FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3650FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C3650FSBSL
VISE HEAD 9" RIBBED NEO JAWS datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 7POS ZE datasheet.pdf
AC DRIVE,240V 3PH,20HP 15.0KW datasheet.pdf
CONN IDC 2 POS 20 AWG THRUCAP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 20 POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 5POS datasheet.pdf