Vishay/Dale RLR07C36R0GMB14
RLR07C36R0GMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C36R0GMB14
Brief Description
RES 36 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C36R0GMB14.pdf
Availability of RLR07C36R0GMB14
QUANTITY
RLR07C36R0GMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C36R0GMB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C36R0GMB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)36
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C36R0GMB14
Related LinksRLR07C3, RLR07C36R0GMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C36R0GMB14 Details Description
Related parts for RLR07C36R0GMB14
DIODE ZENER 24V 200MW MINI3 datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 7.68KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
LED PANEL IND RED DIFF SNAP-IN datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf