Vishay/Dale RLR07C36R0GMRE6
RLR07C36R0GMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C36R0GMRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 36 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C36R0GMRE6.pdf
Availability of RLR07C36R0GMRE6
QUANTITY
RLR07C36R0GMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C36R0GMRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C36R0GMRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C36R0GMRE6
Related LinksRLR07C3, RLR07C36R0GMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C36R0GMRE6 Details Description
Related parts for RLR07C36R0GMRE6
RES SMD 2.21 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
RES CARBON 1.5K OHM 1/2W 5% datasheet.pdf
CONV DC/DC 1KVDC TH 1W 5-9V datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X8R 1210 datasheet.pdf
RES 120K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 8.66 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SAWTOOTH PICTURE HANGER datasheet.pdf
LPA QB 3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 30PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf