Vishay/Dale RLR07C3920FPR36
RLR07C3920FPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3920FPR36
Brief Description
RES 392 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3920FPR36.pdf
Availability of RLR07C3920FPR36
QUANTITY
RLR07C3920FPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3920FPR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C3920FPR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)392
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3920FPR36
Related LinksRLR07C3, RLR07C3920FPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3920FPR36 Details Description
Related parts for RLR07C3920FPR36
IC MPU MPC82XX 300MHZ 516BGA datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 165 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 1W HOOK datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 20POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
HI-LOAD PLUG PCB 16 CKT datasheet.pdf
CONN MULTI-TAP DBL SIDE CLR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf