Vishay/Dale RLR07C3921FPRSL
RLR07C3921FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3921FPRSL
Brief Description
RES 3.92K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3921FPRSL.pdf
Availability of RLR07C3921FPRSL
QUANTITY
RLR07C3921FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3921FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C3921FPRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.92k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3921FPRSL
Related LinksRLR07C3, RLR07C3921FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3921FPRSL Details Description
Related parts for RLR07C3921FPRSL
PIN RECPT .032/.046 DIA 0314 SER datasheet.pdf
KNOB CLR GLOSS.625"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
CONN TERM RECEPT 22-26AWG 30GOLD datasheet.pdf
BRAID UNFLUXED GREEN .075"X10' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RIGHT INSERTION BLADE datasheet.pdf
RES 1.87 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 32.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONDUCT DISCONNECT TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG 2M datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf