Vishay/Dale RLR07C3924FPR36
RLR07C3924FPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3924FPR36
Brief Description
RES 3.92M OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3924FPR36.pdf
Availability of RLR07C3924FPR36
QUANTITY
RLR07C3924FPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3924FPR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C3924FPR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.92M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3924FPR36
Related LinksRLR07C3, RLR07C3924FPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3924FPR36 Details Description
Related parts for RLR07C3924FPR36
IDC CABLE - MPD34K/MC34M/MPD34K datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG NATURAL 500' datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 0.9A 4SSOP 20V datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 26.42MM datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST M12 datasheet.pdf
MICROFIT BMI RA DR HDR PEG 15AU datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 1% 250VDC AXIAL datasheet.pdf