Vishay/Dale RLR07C3R74FMBSL
RLR07C3R74FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3R74FMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.74 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3R74FMBSL.pdf
Availability of RLR07C3R74FMBSL
QUANTITY
RLR07C3R74FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3R74FMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C3R74FMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.74
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3R74FMBSL
Related LinksRLR07C3, RLR07C3R74FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3R74FMBSL Details Description
Related parts for RLR07C3R74FMBSL
IC OCTAL POWER MANAGER 64-LQFP datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH REV CURR BK 6-MLP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
LED RED DIFF 5X2.5MM RECT T/H datasheet.pdf
RES 6.4K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
WR-MPC4 MINI POWER WR-CONNECTOR datasheet.pdf
TOOL INSERTION = M81969/33-01 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT datasheet.pdf