Vishay/Dale RLR07C3R90GMRE6
RLR07C3R90GMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C3R90GMRE6
Brief Description
RES 3.9 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C3R90GMRE6.pdf
Availability of RLR07C3R90GMRE6
QUANTITY
RLR07C3R90GMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C3R90GMRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C3R90GMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C3R90GMRE6
Related LinksRLR07C3, RLR07C3R90GMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C3R90GMRE6 Details Description
Related parts for RLR07C3R90GMRE6
OSC 5V PROG SMD +/-100 PPM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.3K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 100MA 970 MOHM datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
TVS DIODE 200VWM 324VC DO214AB datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 400VAC AXIAL datasheet.pdf