Vishay/Dale RLR07C4021FRRSL
RLR07C4021FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4021FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.02K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4021FRRSL.pdf
Availability of RLR07C4021FRRSL
QUANTITY
RLR07C4021FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4021FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C4021FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4021FRRSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C4021FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4021FRRSL Details Description
Related parts for RLR07C4021FRRSL
FIXED IND 27UH 1.76A 110 MOHM datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 47TFBGA datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 125VDC 2AG datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN RCPT 228POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
CONN DIN 4POS FEMALE CBL MNT datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 0.1% 3W 3637 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 250V C0G 1210 datasheet.pdf
3 NIPPLE 38 NPT datasheet.pdf
INDUCTOR 11.5 X 10.3 X 4.0 6.8UH datasheet.pdf