Vishay/Dale RLR07C40R2FRRSL
RLR07C40R2FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C40R2FRRSL
Brief Description
RES 40.2 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C40R2FRRSL.pdf
Availability of RLR07C40R2FRRSL
QUANTITY
RLR07C40R2FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C40R2FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C40R2FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C40R2FRRSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C40R2FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C40R2FRRSL Details Description
Related parts for RLR07C40R2FRRSL
THYRISTOR 6V 400A TO-92 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 6A 250V datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
SENS 3000PSI 7/16-20 UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 8A 22.6 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 52POS datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
RES 360 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.15A SC70JW-8 datasheet.pdf