Vishay/Dale RLR07C40R2FSR36
RLR07C40R2FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C40R2FSR36
Brief Description
RES 40.2 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C40R2FSR36.pdf
Availability of RLR07C40R2FSR36
QUANTITY
RLR07C40R2FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C40R2FSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C40R2FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C40R2FSR36
Related LinksRLR07C4, RLR07C40R2FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C40R2FSR36 Details Description
Related parts for RLR07C40R2FSR36
LIGHT PIPE VERTICAL .450" ROUND datasheet.pdf
RES 27 OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RES 450 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf