Vishay/Dale RLR07C4222FSB14
RLR07C4222FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4222FSB14
Brief Description
RES 42.2K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4222FSB14.pdf
Availability of RLR07C4222FSB14
QUANTITY
RLR07C4222FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4222FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C4222FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4222FSB14
Related LinksRLR07C4, RLR07C4222FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4222FSB14 Details Description
Related parts for RLR07C4222FSB14
RELAY HOLD DOWN CLIP FOR G2A SER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 1.7A 315 MOHM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
MICRO 31C P 72" YEL JACKS datasheet.pdf
MICRO 9 F 18" YEL FLOAT datasheet.pdf