Vishay/Dale RLR07C4422FSR36
RLR07C4422FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4422FSR36
Brief Description
RES 44.2K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4422FSR36.pdf
Availability of RLR07C4422FSR36
QUANTITY
RLR07C4422FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4422FSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C4422FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4422FSR36
Related LinksRLR07C4, RLR07C4422FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4422FSR36 Details Description
Related parts for RLR07C4422FSR36
RES SMD 34K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ADC 24-BIT SPI PROGBL 20-SSOP datasheet.pdf
SPARE TOOLING FOR JST APPLICATOR datasheet.pdf
MAT RUBBER DRK BLUE 36"X40' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 182PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 6.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
CAP FILM 1.8NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf