Vishay/Dale RLR07C44R2FSRSL
RLR07C44R2FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C44R2FSRSL
Brief Description
RES 44.2 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C44R2FSRSL.pdf
Availability of RLR07C44R2FSRSL
QUANTITY
RLR07C44R2FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C44R2FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C44R2FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C44R2FSRSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C44R2FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C44R2FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C44R2FSRSL
IDC CABLE - MKS60K/MC60M/MCS60K datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.81MM datasheet.pdf
IC CROSSPT SWITCH 1.5GBPS 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 8POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK SSR 2.0DEG C/W PNL MNT datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 8SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MODULE BLUETOOTH 2.1 W/HID C2 datasheet.pdf