Vishay/Dale RLR07C4530FSRSL
RLR07C4530FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4530FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 453 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4530FSRSL.pdf
Availability of RLR07C4530FSRSL
QUANTITY
RLR07C4530FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4530FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C4530FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)453
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4530FSRSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C4530FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4530FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C4530FSRSL
CONN HEADER 82POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES MO 1/2W 59OHM 1% AXL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf