Vishay/Dale RLR07C4640FSBSL
RLR07C4640FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4640FSBSL
Brief Description
RES 464 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4640FSBSL.pdf
Availability of RLR07C4640FSBSL
QUANTITY
RLR07C4640FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4640FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C4640FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)464
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4640FSBSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C4640FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4640FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C4640FSBSL
IC TXRX RS485/422 10MBPS 14SOIC datasheet.pdf
CONN FPC TOP 26POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN SOCKET .8MM 60POS SMD datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.383 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CABLE 8COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
RES 21K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf