Vishay/Dale RLR07C4640FSRSL
RLR07C4640FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4640FSRSL
Brief Description
RES 464 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4640FSRSL.pdf
Availability of RLR07C4640FSRSL
QUANTITY
RLR07C4640FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4640FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C4640FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)464
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4640FSRSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C4640FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4640FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C4640FSRSL
RES 4.22 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 20% 1210 datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAGHYDR 1A 277VAC 80VDC datasheet.pdf
2.0" WHITE VINYL 250'/RL datasheet.pdf