Vishay/Dale RLR07C4643FSRE6
RLR07C4643FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4643FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 464K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4643FSRE6.pdf
Availability of RLR07C4643FSRE6
QUANTITY
RLR07C4643FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4643FSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C4643FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)464k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4643FSRE6
Related LinksRLR07C4, RLR07C4643FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4643FSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C4643FSRE6
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
DEMO BOARD FOR ADS7870 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 400V 10A TO3PF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 100K OHM 1.5W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
PNL MNT BLUE 9.1MM LENS 1' WIRE datasheet.pdf