Vishay/Dale RLR07C4700GSBSL
RLR07C4700GSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4700GSBSL
Brief Description
RES 470 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4700GSBSL.pdf
Availability of RLR07C4700GSBSL
QUANTITY
RLR07C4700GSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4700GSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C4700GSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)470
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4700GSBSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C4700GSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4700GSBSL Details Description
Related parts for RLR07C4700GSBSL
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 20V datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 490MA 816 MOHM datasheet.pdf
IC FLIP FLOP OCT D 3ST 20-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
2 PCS LED SOCKET BRIDGELUX LS datasheet.pdf
VERT CARD CONN DUAL 0.100" datasheet.pdf