Vishay/Dale RLR07C4700GSBSL
RLR07C4700GSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4700GSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 470 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4700GSBSL.pdf
Availability of RLR07C4700GSBSL
QUANTITY
RLR07C4700GSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4700GSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C4700GSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)470
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4700GSBSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C4700GSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4700GSBSL Details Description
Related parts for RLR07C4700GSBSL
FUSE RESETTABLE 350MA 6V 1206 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 11POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3700K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 10K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
USB 2.0 HIGH SPEED SWITCH datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 19POS TIN datasheet.pdf