Vishay/Dale RLR07C4701GSRSL
RLR07C4701GSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4701GSRSL
Brief Description
RES 4.7K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4701GSRSL.pdf
Availability of RLR07C4701GSRSL
QUANTITY
RLR07C4701GSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4701GSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C4701GSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4701GSRSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C4701GSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4701GSRSL Details Description
Related parts for RLR07C4701GSRSL
FAN BLOWER 75.7X30MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES SMD 49.9KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC XMITTER 433MHZ ASK/FSK 10QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
25POS CONNECTOR SAVER MR datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP DF62W 22-26AWG datasheet.pdf
CAP TRIM 0.8-17PF 750V PNL MOUNT datasheet.pdf