Vishay/Dale RLR07C4702GMRE6
RLR07C4702GMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4702GMRE6
Brief Description
RES 47K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4702GMRE6.pdf
Availability of RLR07C4702GMRE6
QUANTITY
RLR07C4702GMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4702GMRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C4702GMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4702GMRE6
Related LinksRLR07C4, RLR07C4702GMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4702GMRE6 Details Description
Related parts for RLR07C4702GMRE6
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 24V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 3/8 5V MINI datasheet.pdf
INSERT STRIPS 2300 PIECE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
E2 DIE (ATP-203) (190475800) datasheet.pdf
COUNTER LCD 8 CHAR 3V PANEL MT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 23MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf