Vishay/Dale RLR07C4703GRRE6
RLR07C4703GRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4703GRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 470K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4703GRRE6.pdf
Availability of RLR07C4703GRRE6
QUANTITY
RLR07C4703GRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4703GRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C4703GRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4703GRRE6
Related LinksRLR07C4, RLR07C4703GRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4703GRRE6 Details Description
Related parts for RLR07C4703GRRE6
EVALUATION KIT FOR MAX176 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 5.2A 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 2.67 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 4.5KV PHVOLT 4-SOP datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 200UH 120MA 7.1 OHM TH datasheet.pdf