Vishay/Dale RLR07C4704GMBSL
RLR07C4704GMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4704GMBSL
Brief Description
RES 4.7M OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4704GMBSL.pdf
Availability of RLR07C4704GMBSL
QUANTITY
RLR07C4704GMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4704GMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C4704GMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.7M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4704GMBSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C4704GMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4704GMBSL Details Description
Related parts for RLR07C4704GMBSL
TERM RING NYL 22-18AWG 3/8 datasheet.pdf
TIE PAN TY RED 7.4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 18AWG .156 ORANGE datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 16-22AWG YLW datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 175OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf