Vishay/Dale RLR07C4750FMB14
RLR07C4750FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4750FMB14
Brief Description
RES 475 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4750FMB14.pdf
Availability of RLR07C4750FMB14
QUANTITY
RLR07C4750FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4750FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C4750FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)475
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4750FMB14
Related LinksRLR07C4, RLR07C4750FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4750FMB14 Details Description
Related parts for RLR07C4750FMB14
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN SMART CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf