Vishay/Dale RLR07C4872FSB14
RLR07C4872FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4872FSB14
Brief Description
RES 48.7K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4872FSB14.pdf
Availability of RLR07C4872FSB14
QUANTITY
RLR07C4872FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4872FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C4872FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)48.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4872FSB14
Related LinksRLR07C4, RLR07C4872FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4872FSB14 Details Description
Related parts for RLR07C4872FSB14
CHOKE COMMON MODE 6.8MH PC MNT datasheet.pdf
FUSE GLASS 63MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
MAXIGRIP FANSINK 32.5X19.5MM datasheet.pdf
RES 328 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf