Vishay/Dale RLR07C48R7FSB14
RLR07C48R7FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C48R7FSB14
Brief Description
RES 48.7 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C48R7FSB14.pdf
Availability of RLR07C48R7FSB14
QUANTITY
RLR07C48R7FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C48R7FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C48R7FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)48.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C48R7FSB14
Related LinksRLR07C4, RLR07C48R7FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C48R7FSB14 Details Description
Related parts for RLR07C48R7FSB14
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 256MAPBGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
STOP PIN ISO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN HOUSING RCP 3 POS 4.19MM datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100 L.210 datasheet.pdf