Vishay/Dale RLR07C4990FMB14
RLR07C4990FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4990FMB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 499 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4990FMB14.pdf
Availability of RLR07C4990FMB14
QUANTITY
RLR07C4990FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4990FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C4990FMB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4990FMB14
Related LinksRLR07C4, RLR07C4990FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4990FMB14 Details Description
Related parts for RLR07C4990FMB14
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 7.62MM datasheet.pdf
KIT PRO DEVELOPER 1 YR LICENSE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 3KV X7R 2220 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .178M 10POS datasheet.pdf
BIT HEX 1/4" 1.14" 10/PK datasheet.pdf
FIXED IND 260NH SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.12UF RADIAL datasheet.pdf