Vishay/Dale RLR07C4990FSBSL
RLR07C4990FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4990FSBSL
Brief Description
RES 499 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4990FSBSL.pdf
Availability of RLR07C4990FSBSL
QUANTITY
RLR07C4990FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4990FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C4990FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4990FSBSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C4990FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4990FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C4990FSBSL
DIODE MODULE 1.2KV 1600A DO200AB datasheet.pdf
CAP ROCKER RECTANGULAR WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FERRITE CORE E 1.214UH N87 datasheet.pdf
08+08 DIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 2C032MR-3,0C1-2 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADPTR 24V 50W datasheet.pdf