Vishay/Dale RLR07C4990FSRSL
RLR07C4990FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4990FSRSL
Brief Description
RES 499 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4990FSRSL.pdf
Availability of RLR07C4990FSRSL
QUANTITY
RLR07C4990FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4990FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C4990FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4990FSRSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C4990FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4990FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C4990FSRSL
CONN 68POS AMPLMT BACKSHL STYL A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 560PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT OCTAL VOUT 14-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 324 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER SOCKET datasheet.pdf
CAP FILM 100 NF 5% 100VDC datasheet.pdf