Vishay/Dale RLR07C4993FPR36
RLR07C4993FPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4993FPR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 499K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4993FPR36.pdf
Availability of RLR07C4993FPR36
QUANTITY
RLR07C4993FPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4993FPR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C4993FPR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4993FPR36
Related LinksRLR07C4, RLR07C4993FPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4993FPR36 Details Description
Related parts for RLR07C4993FPR36
JUMPER-H1500TR/A2015S/H1500TR 8" datasheet.pdf
REGULATOR +5V TO -5.2V BB HSMD datasheet.pdf
LABEL WARN HOT SURFACE 50/PK datasheet.pdf
VARISTOR 135V 250A 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 24VOUT 100W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2200K 2SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MNT SKT datasheet.pdf