Vishay/Dale RLR07C4993FRRSL
RLR07C4993FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4993FRRSL
Brief Description
RES 499K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4993FRRSL.pdf
Availability of RLR07C4993FRRSL
QUANTITY
RLR07C4993FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4993FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C4993FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4993FRRSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C4993FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4993FRRSL Details Description
Related parts for RLR07C4993FRRSL
RES SMD 270 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 11.8 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 14-16AWG TIN datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X5R 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
0600 STRIP-LINE HDR COINED CNTCT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf