Vishay/Dale RLR07C4R42FMRSL
RLR07C4R42FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4R42FMRSL
Brief Description
RES 4.42 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4R42FMRSL.pdf
Availability of RLR07C4R42FMRSL
QUANTITY
RLR07C4R42FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4R42FMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C4R42FMRSL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.42
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4R42FMRSL
Related LinksRLR07C4, RLR07C4R42FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4R42FMRSL Details Description
Related parts for RLR07C4R42FMRSL
CONN EDGE DUAL .100 PCB 44POS datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 800MA 250VAC RAD datasheet.pdf
PHOTODARL SILICON NPN SIDE LOOK datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 5POS VERT TIN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 100MA 42V datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
Connector Receptacle 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf