Vishay/Dale RLR07C5102GMRSL
RLR07C5102GMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C5102GMRSL
Brief Description
RES 51K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C5102GMRSL.pdf
Availability of RLR07C5102GMRSL
QUANTITY
RLR07C5102GMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C5102GMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C5102GMRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C5102GMRSL
Related LinksRLR07C5, RLR07C5102GMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C5102GMRSL Details Description
Related parts for RLR07C5102GMRSL
RES SMD 332 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 27 OHM 0606 datasheet.pdf
FUSE 450A 690V BRITISH datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM DO204AL datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 9-18VIN 05/+/-15V datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 150W datasheet.pdf